Избрани приказки от Братя Грим
- Водопадняма наличност
- Проф.домняма наличност
- САБняма наличност
- Диананяма наличност
"Било посред зима и снежинките падали като пух от небето. Една царица седяла на прозореца от черно абаносово дърво и шиела. И както шиела, убола си пръста с иглата и три капки кръв паднали на снега. И тъй като червенината изглеждала много хубава в снега, царицата си помислила: Ах, де да имах едно дете бяло като сняг, червено като кръв и чернооко като дървото на рамката! Скоро след това тя родила дъщеря, която била бяла като сняг, червена като кръв и чернокоса като абаносово дърво затуй я нарекли Снежанка. Ала щом се родило детето, царицата умряла. След година царят отново се оженил. Новата му съпруга била хубавица. Държала се гордо и високомерно и не можела да си представи, че друга може да я надминава по хубост. Тя имала едно чудно огледало; когато пристъпвала пред него и се оглеждала, попитала: – Огледалце, огледалце от стената, коя е най-хубава на земята? Огледалцето отговаряло: – Вий царице, вий сте най-хубава на земята. Тогава тя се успокоявала, защото знаела, че огледалцето казва истината." Из СнежанкаКнигата е част от поредицата Детска класика на издателство Пан.