България за начинаещи. Джаз от сюжети и портрети
- Проф.домняма наличност
Журналистът Веселина Седларска изгражда калейдоскоп от портрети и истории, всяка от които илюстрира многоликия и понякога неподдаващ се на обяснения свят на българина. Написана с човеколюбие и с тънко чувства за хумор, книгата "България за начинаещи" отвежда читателя по криволичещите пътеки на българското минало и настояще, за да го запознае с множество странни, забавни, понякога тъжни, но винаги истински сюжети. Веселина Седларска е събрала истории и герои, с които се е сблъсквала в кариерата си на журналист. Тя разказва за селца, останали непроменени с десетилетия, навлиза в спецификите на журналистиката в късния социализъм, припомня зората на демокрацията и ексцентричните деца на прехода, пише за мечтите на българите през Възраждането и за мечтите на българите сега, за случилото се като по магия българско Съединение и за оцелялата през вековете магия на кукерите. Заглавието на всяка история в книгата е последната дума от предишната, като по тази начин всички сюжети се сливат в красива и чудата плетеница. "Почвам да мисля, че трябва много да се пазим от книгите... С тях трябва да се отнасяме като с хората: да избираме най-разумните, да ги проверяваме и да приемаме само това, което е очевидно". Казал го е колегата Волтер и много вярно го е казал. Книгите имат характер. Пред вас, уважаеми читатели, е една разумна книга, която казва очевидни неща по един необичаен начин. Една книга с благ характер, приятелски настроена, с добри обноски, откровена, без да е груба, и честна, без да е фалшива. Тя показва, без да поучава, и поучава без да назидава; просвещава, докато забавлява, и забавлява, докато просвещава. Можете да я вземете в ръце без излишна предпазливост и да научите от нея много очевидни неща, за които не сте подозирали. Не знам дали сте забелязали, но очевидните неща умеят добре да се крият. И само майстор може да ги намери и да ни ги покаже. Ще ви кажа нещо, ама да си остане между нас. Мислех да разгърна тук - таме, да прочета няколко страници от началото и края... Така де, кой чете цялата книга заради една кратка рецензия? Обаче не стана баш така. Както казах, това е книга с характер. Такива не можеш да изоставиш, когато ти хрумне. Малко се разпрострях, а беше достатъчно да кажа: Веселина Седларска, дами и господа!" д-р Тони Филипов